跳至主內容


主内容開始

祝賀

返回

5. Awards (Sports) as at 1 August

2022年 8月 1日

Hong Kong Junior Squash Championships 2021
Girls U15
5th
  • 2D
  • Tse Chi Ting Anson
Hong Kong Junior Squash Ranking Tournament 2021
Girls U15
6th
  • 2D
  • Tse Chi Ting Anson
YMCA Age Group Badminton Singles Tournament 2021
Girls A Grade
2nd Runner-up
  • 1E
  • Yip Hau Chee
Hong Kong Fencing Association - Challenge Cups Fencing Championships 2021
Women's Foil
2nd Runner-up
  • 5D
  • Leung Ya Lei Janelle
HKSSF Inter-School Table Tennis Competition (Division Two) 2021-2022
Boys Senior Grade
1st Runner-up
  • 6A
  • Lee Pak Yin
  • 5A
  • Chu Cheuk Hei
  • 5I
  • Gao Hong Ye
  • 4E
  • Chan Tin Shut
  • 4H
  • Hui Yun Fung Raphael
  • 3B
  • Fong Yeuk Louie
  • 3G
  • Mak Hoi Fung Felix
 
Asian Junior & Cadet Fencing Championships, Uzbekistan 2022
Junior
Women’s Foil Team
Champion
  • 5B
  • Chan Nok Sze Daphne
  • 5D
  • Leung Ya Lei Janelle
   
Women’s Foil Individual
Champion
  • 5D
  • Leung Ya Lei Janelle
2nd Runner-up
  • 5B
  • Chan Nok Sze Daphne
Cadet
Girl’s Foil Team
Champion
  • 5B
  • Chan Nok Sze Daphne
Girl’s Foil Individual
2nd Runner-up
  • 5B
  • Chan Nok Sze Daphne
Hong Kong Fencing Association - President's Cup Fencing Championships 2022
Women's Foil
Champion
  • 5B
  • Chan Nok Sze Daphne
Grand Prix d'escrime des Minimes de Hong Kong 2022
2008 Men's Epee
1st Runner-up
  • 1D
  • Lee Kwan Yiu Adrian
International Table Tennis Federation World Youth Championships, Portugal 2021
Women Team
5th
  • 4D
  • Yenn Ho Ching
Qualification
  • 4D
  • Yenn Ho Ching
Hong Kong Youth Table Tennis Championships 2022
U17 Women Single
2nd Runner-up
  • 4D
  • Yenn Ho Ching
HKSSF Inter-School Swimming Competition (Division Two) 2021-2022
Girls Overall
4th
  •  
  • St. Paul's Co-educational College
  • 4B
  • Chan Hei
  • 4B
  • Ho Yui Ki Yoki
  • 4E
  • Tong Ki Ki
  • 3B
  • Yau Tsz Pui
  • 2A
  • Ting Sin Heng Shannon
  • 2B
  • Tso Ka Yu
  • 2C
  • Ng Cho Wun
  • 1D
  • Poon Clarisse
     
Girls B Grade
Champion
  •  
  • St. Paul's Co-educational College
  • 4B
  • Chan Hei
  • 4B
  • Ho Yui Ki Yoki
  • 4E
  • Tong Ki Ki
  • 3B
  • Yau Tsz Pui
     
Girls A Grade
200m Individual Medley
2nd Runner-up
  • 2B
  • Tso Ka Yu
50m Butterfly
1st Runner-up
  • 2B
  • Tso Ka Yu
Girls B Grade
4x50m Medley Relay
Champion
  • 4B
  • Chan Hei
  • 4B
  • Ho Yui Ki Yoki
  • 4E
  • Tong Ki Ki
  • 3B
  • Yau Tsz Pui
100m Breaststroke
2nd Runner-up
  • 4B
  • Ho Yui Ki Yoki
50m Free Style
2nd Runner-up
  • 4E
  • Tong Ki Ki
50m Breaststroke
2nd Runner-up
  • 4B
  • Chan Hei
50m Back Stroke
Champion
  • 3B
  • Yau Tsz Pui
50m Butterfly
2nd Runner-up
  • 3B
  • Yau Tsz Pui
Girls C Grade
100m Breaststroke
Champion
  • 2A
  • Ting Sin Heng Shannon
50m Breaststroke
1st Runner-up
  • 2A
  • Ting Sin Heng Shannon
50m Butterfly
4th
  • 2C
  • Ng Cho Wun
第十二屆福建盃乒乓球單打錦標賽
女子單打
冠軍
  • 四丁
  • 嚴浩晴
元朗區羽毛球雙打公開賽
女子青少年組
亞軍
  • 一戊
  • 葉巧至
屈臣氏田徑會周年大賽 2021
男子400米(U14組別)
第八名
  • 一丁
  • 周博傲
油尖旺區分齡羽毛球比賽 2021
女子青少年組雙打
冠軍
  • 一戊
  • 葉巧至
會長盃全港混合團體錦標賽
女子初級團體賽
第四名
  • 一戊
  • 葉巧至
混合初級團體賽
第四名
  • 一戊
  • 葉巧至
東區分齡乒乓球比賽 2021
女子雙打青少年 FXD 組 (10-18歲)
季軍
  • 三庚
  • 黃樂恒
女子單打青少年 FH 組 (14-15歲)
殿軍
  • 三庚
  • 黃樂恒
Panasonic 飛達春季田徑錦標賽 2022
男子800米(2008-2009組別)
第五名
  • 一丁
  • 周博傲
男子400米(2008-2009組別)
第四名
  • 一丁
  • 周博傲
男子推鉛球(2008-2009組別)
季軍
  • 一丁
  • 周博傲
全港公開乒乓球團體錦標賽 2021
女子甲組團體
季軍
  • 四丁
  • 嚴浩晴
香港乒乓球總會世青擂台賽 2021
女子團體 (世青隊)
冠軍
  • 四丁
  • 嚴浩晴