Skip to main content
Start main content

Congratulations

Back

1. Awards (Leadership & Community Service) as at 1 August

01 Aug 2022

Youth Arch Student Improvement Award 2020-21
  • 6C
  • Qi Lanli
  • 6I
  • Lu Yizhou
  • 5C
  • Tang Kit Chi Cherish
  • 5I
  • Wu Chi Mei
  • 4D
  • Chan Yik Lai Adrian
  • 4F
  • Kwan Chin Man
  • 3E
  • Wong Hong Chit Alvin
  • 3G
  • Lee Chun Hang
  • 2A
  • Yip Ka Cheuk
     
Victoria Shanghai Model United Nations
Disarmament and International Security Committee
Honourable Mention
  • 4G
  • Wong Cheuk Chi
World Health Organization
Honourable Mention
  • 3F
  • Cheng Shing Wai Joselyn
The Chinese University of Hong Kong Model United Nations
World Health Organisation
Best Delegate
  • 3G
  • Jung Ching Wai
Outstanding Delegate
  • 3B
  • Man Ho Fung
Human Rights Council
Best Position Paper
  • 3F
  • Cheng Shing Wai Joselyn
  • 3F
  • Qu Haomiao
   
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
Outstanding Delegate
  • 4G
  • Wong Cheuk Chi
Renaissance College Model United Nations
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
Outstanding Delegate
  • 3F
  • Cheng Shing Wai Joselyn
Diocesan Boys' School Model United Nations
Human Rights Council
Best Delegate
  • 3G
  • Jung Ching Wai
Office for Outer Space Affairs
Best Delegate
  • 3F
  • Cheng Shing Wai Joselyn
Honourable Mention
  • 4G
  • Wong Cheuk Chi
Hong Kong International School Model United Nations
Historical Security Council
Most Improved Delegate
  • 4D
  • To Man Sum
The Hong Kong Federation of Youth Groups "Easy Volunteer"
Gold Award for Volunteer Service
  • 5A
  • Lee Kwan Hon Andrew
  • 4G
  • Chong Yi Nga
   
Silver Award for Volunteer Service
  • 5E
  • Kan Robin
  • 5E
  • Wong Yin Lam
  • 5I
  • Gao Hong Ye
  • 4B
  • Miao Hoi Yuet
  • 4D
  • Ke Lok Yi
  • 4G
  • Leung Man Yan 
  • 4I
  • Mao Kaiqi Tiffany
 
Bronze Award for Volunteer Service
  • 5A
  • Ma Yat Hang Lukas
  • 5A
  • Sun Sum Yi
  • 5B
  • Cheung Chi Kit
  • 4A
  • Wong Sin May Charmaine 
  • 4F
  • Chow Mei Miu
  • 3C
  • Li Cheuk Yan
  • 3F
  • Mak Wing Tung Gloria
  • 2A
  • Law Tiana
  • 1E
  • Liu Wai Kiu Eunice
     
The Kiwanis Community Service Award 2022
  • 5A
  • Chin Sze Ching
The Youth Arch Foundation Hong Kong Outstanding Students Award 2020-2021
Winner
  • 6H
  • Yu Yin Long
  • 5A
  • Lee Kwan Hon Andrew
  • 5I
  • Lee Wing Hay
 
Finalist
  • 6G
  • Shu Zoe Yulan
  • 5A
  • Ng Leong Hang Nathan
   
Doreen Leung Memorial Service Award
Recipient
  • 5I
  • Lee Wing Hay
AmCham Charitable Foundation Book Prize Award 2021-2022
  • 5A
  • Chu Cheuk Hei
Brown University Book Award 2022
  • 5I
  • Wong Ching Ching
Harvard Book Prize 2022
Winner
  • 5A
  • Lam Chung Wang
  • 5A
  • Ng Leong Hang Nathan
  • 5G
  • Lo Chun Him Isaac
 
Harvard Book Prize Essay Award 2022
Runner-up
  • 5G
  • Lo Chun Him Isaac
Princeton Club of Hong Kong Book Award 2022
  • 5I
  • Lee Wing Hay
The Hong Kong Girl Guides Association
Outstanding Girl Guide Award 2022
Outstanding Girl Guide
  • 5C
  • Chan Yuen Kiu
Student Environmental Protection Ambassador Scheme
Outstanding Student Environmental Protection Ambassador
Gold Award
  • 5I
  • Poon Kristen Bernice
Silver Award
  • 5A
  • Chan Sum Yin
Bronze Award
  • 4G
  • Chong Yi Nga
EQ Ambassadors Programme 2021-2022
EQ Ambassadors Scholarship
  • 5I
  • Gao Hong Ye
中西區校長聯會 2021年香港島傑出學生選舉
高中組
2021年香港島十大優秀學生
  • 六庚
  • 陳雋昇
初中組
2021年香港島十大傑出學生
  • 一丁
  • 潘浠淳
中西區青年活動委員會-中西區青年獎勵計劃 2021-2022
冠軍
  • 五甲
  • 李鈞瀚
優異獎
  • 五乙
  • 林凱澄