Skip to main content
Start main content

Congratulations

Back

4. Awards (Language & Culture) as at 1 August

01 Aug 2022

Pioneer Research Program
Publication in the 2021 Pioneer Research Journal
  • 6I
  • Chou Yong Jie
Hong Kong Senior Schools Debating Championships
1st Runner-up
  • 5G
  • Law Ka Yu
  • 5G
  • Lo Chun Him Isaac
  • 5G
  • Chau Ka Yu
  • 5I
  • Wong Ching Ching
  • 4H
  • Chong Cheuk Hei
     
Quarterfinalist
  • 4D
  • Chan Chung Yu
  • 4G
  • Cheung Ho Ki
  • 4H
  • Tam Hong Ching
 
21st HKILF "Wish" Poetry Contest
Senior Category
1st
  • 6G
  • Wong Yik Ching Ivy
Junior Category
3rd
  • 3G
  • Kwok Valerie Tin Wing
The HKFYG English Public Speaking Contest 2022
Certificate for District Finals
  • 5G
  • Chan Ying Zi Nicole
District Finals
  • 4D
  • To Man Sum
22nd Lions International Youth Exchange Scholarship Essay Competition
Merit
  • 5F
  • Tsik Yan Tung Denise
6th Linkbate Debating Championships
16 or Under Finalists
  • 4E
  • Au Yeung Cheung Wai
  • 4H
  • Tham Jenson Andrew
  • 2E
  • Chan Wing Ming Myra
  • 2F
  • Ng Lok Yan Andrea
Open Octofinalists
  • 4G
  • Cheung Ho Ki
  • 4H
  • Chong Cheuk Hei
   
16 or Under Semifinalists
  • 4D
  • Chan Chung Yu
  • 4G
  • Tai Zi Heng Wyatt
  • 4G
  • Wong Christina Man Yan
  • 4H
  • Tam Hong Ching
Asian Online Debating Championships 2022
2nd Best Speaker
  • 5G
  • Lo Chun Him Isaac
5th Best Speaker
  • 5G
  • Chau Ka Yu
10th Best Speaker
  • 5G
  • Law Ka Yu
Hong Kong Junior Schools Debating Competition 2022
10th Best Speaker
  • 2A
  • Ma Tuen Hang Luann
HKIS Inter-school Forensics Tournament
Original Oratory
3rd Best Speaker
  • 4G
  • Cheung Ho Ki
Semifinalist
  • 4G
  • Tai Zi Heng Wyatt
Sing Tao Inter-School Debating Competition 2021-2022
3rd Preliminary
Best Speaker
  • 4G
  • Cheung Ho Ki
2nd Preliminary
Best Speaker
  • 4H
  • Chong Cheuk Hei
Hong Kong Mooting and Mock Trial Competition 2021-2022
Semifinals
Honourary Mention for Outstanding Advocacy
  • 5B
  • Chong Pui Wan
2nd One Health COVID19 Winter Writing Competition
Outstanding Writing Award
  • 3F
  • Mak Wing Tung Gloria
MI Young Writers Award 2022
Senior
Winner
  • 5H
  • Chung Hiu Ching Daphne
Top 50
  • 4B
  • Ho Yui Ki Yoki
Junior
10 Outstanding Entries Award
  • 3F
  • Mak Wing Tung Gloria
Top 50
  • 2A
  • Ma Tuen Hang Luann
  • 2D
  • Xiao Yu Ching
   
全港青年翻譯比賽 2021
高中組 (中譯英)
冠軍
  • 六己
  • 吳婥妍
高中組 (英譯中)
冠軍
  • 六己
  • 吳婥妍
香港教育城中文狀元挑戰計劃 2021
高級組
中文狀元
  • 三乙
  • 文浩鋒
香港教育城閱讀挑戰計劃 2021
傑出表現學生獎
  • 四乙
  • 盧慧翹
「中國航天夢」全港徵文比賽 2021
高中組
冠軍
  • 三己
  • 麥穎桐
優異獎
  • 四甲
  • 黃澍僖
初中組
優異獎
  • 一丁
  • 潘浠淳
《向老師致敬2021》學生比賽 - 中文徵文比賽
初中組
優異獎
  • 二甲
  • 馬端行
交通銀行 x 香港直接資助學校議會中學生中文徵文比賽
高中組
優異獎
  • 五甲
  • 林婉晞
初中組
金獎
  • 二乙
  • 楊凱斯
星島第三十七屆全港校際辯論比賽總決賽
中文辯論隊
亞軍
  • 五甲
  • 郭藝研
  • 五甲
  • 古冰心
  • 五乙
  • 鄧湘潁
  • 五壬
  • 史宇軒
  • 四乙
  • 黃鎧澄
  • 四丁
  • 麥鎮麟
  • 三戊
  • 苗琪晞
 
香港聯校調解競賽2022
最佳合作隊伍獎
  • 四甲
  • 陳俊廷
  • 四戊
  • 童靖文
  • 二丙
  • 陳曉琳
  • 一丙
  • 施卓安
全港青年演講比賽 2021-2022
普通話中學組
亞軍
  • 五甲
  • 古冰心
第十八屆全港中學「兩文三語」菁英大比拼
高級組
冠軍
  • 五甲
  • 古冰心
亞軍
  • 四甲
  • 林雨齊
季軍
  • 四丁
  • 李卓秦
最佳中文文章
  • 五甲
  • 古冰心
初級組
亞軍
  • 三乙
  • 鮑可悅
優異獎
  • 三庚
  • 蔡淳欣
英文優異文章
  • 三甲
  • 卓子晴
第二十四屆全港中小學普通話演講比賽初賽
港島區高中組
優異星獎
  • 五甲
  • 古冰心
良好獎
  • 四甲
  • 王靖航
港島區初中組
亞軍
  • 三庚
  • 汪博文
優異星獎
  • 三己
  • 袁彩盈
優異星獎
  • 二丙
  • 伍楚媛
優異星獎
  • 二戊
  • 李燮柔
中國語文菁英計劃 2021-2022
菁英金獎
  • 三甲
  • 王子瑤
  • 三戊
  • 陳楷欣
   
菁英銀獎
  • 三甲
  • 卓子晴
團體寫作比賽
亞軍
  • 三甲
  • 卓子晴
  • 三甲
  • 王子瑤
  • 三戊
  • 陳楷欣
 
才藝表演比賽
季軍
  • 三甲
  • 卓子晴
  • 三甲
  • 王子瑤
  • 三甲
  • 劉藹迪
 
第三屆粵港澳大灣區生命教育徵文比賽
初中組
優秀作品獎
  • 二己
  • 林玳羽
  • 一甲
  • 關晞怡
  • 一戊
  • 黃雅霖
 
全國青少年語文知識大賽「菁英盃」 2021-2022
現場作文決賽
特等獎
  • 二甲
  • 朱欣晴
一等獎
  • 二庚
  • 曹志浩
二等獎
  • 一乙
  • 洪迎昕
三等獎
  • 二戊
  • 黃靖喬
  • 二己
  • 阮柏諾
  • 一乙
  • 陳旻禧
  • 一戊
  • 劉馨遙
  • 一庚
  • 陳曉晴
     
現場作文初賽
一等獎
  • 二己
  • 阮柏諾
二等獎
  • 一丁
  • 潘浠淳
  • 一戊
  • 劉馨遙
   
三等獎
  • 三己
  • 麥穎桐
  • 二甲
  • 朱欣晴
  • 二乙
  • 招慧然
  • 二戊
  • 黃靖喬
  • 二庚
  • 曹志浩
  • 一乙
  • 陳旻禧
  • 一乙
  • 洪迎昕
  • 一戊
  • 黎貝貝
  • 一庚
  • 陳曉晴
     
73rd Hong Kong Schools Speech Festival
Solo Verse Speaking - Non-Open
Champion
  • 5A
  • Ma Yat Hang Lukas
  • 4G
  • Wong Christina Man Yan
  • 3F
  • Mak Wing Tung Gloria
  • 2B
  • Chan Hubert
  • 2C
  • Chan Clinton Denzel Pak Hei
  • 2C
  • Mok Si Kei
  • 2D
  • Lee Pui Yan Beatrice
  • 2E
  • Ip Chiu Tung
  • 2E
  • Leung Ya Xuan Joelle
  • 2F
  • Leung Yat Hei
  • 2F
  • Mak Esther Acacia
  • 2F
  • Woo Hiu Tung
  • 2F
  • Yip Sze Lui Clara
  • 1A
  • Wang Ching Ngar
  • 1C
  • Leung Trevor Ka Heng
  • 1C
  • Cheng Hei Yu
  • 1C
  • Chung Cheuk Lam
     
1st Runner-up
  • 3B
  • Pou Ho Yuet
  • 3F
  • Lee Hoi Kiu
  • 3F
  • Qu Haomiao
  • 2A
  • Ma Tuen Hang Luann
  • 2C
  • Lam Ting Yan Sienna
  • 2C
  • Ng Cho Wun
  • 2C
  • Wong Wing Nga Daphne
  • 2D
  • Lam Nok Hei
  • 2E
  • Li Sharon Xierou
  • 1F
  • Cheng Yan Yuet Alicia
   
2nd Runner-up
  • 4F
  • Yiu Chun Hei Patrick
  • 4I
  • Leung Charlotte Wei Yu
  • 3G
  • Jung Ching Wai
  • 2F
  • Lee Wing Tung
  • 2F
  • Ng Lok Yan Andrea
  • 2G
  • Chu Priscilla Lorraine
  • 1C
  • Fung Yu Yu
  • 1C
  • Tse Hoi Ching Rachel
  • 1C
  • Yeung Yin Jun Gennie
  • 1F
  • Au Yeung Kai Ho Jay
   
Solo Prose Reading - Non-Open
Champion
  • 4H
  • Yeung Sophie Zi Yan
  • 2B
  • Chiu Wei Yin Julie
  • 1G
  • Wong Chak Yan
 
1st Runner-up
  • 4I
  • Leung Charlotte Wei Yu
  • 1A
  • Tian Le Tong
   
2nd Runner-up
  • 4D
  • Wat Dorothy Christine
Public Speaking Solo
Champion
  • 4G
  • Chong Yi Nga
1st Runner-up
  • 2E
  • Leung Ya Xuan Joelle
2nd Runner-up
  • 1D
  • Poon Clarisse
Shakespeare Monologue - Non-Open
1st Runner-up
  • 4C
  • Men Sze Yan
Dramatic Duologue
1st Runner-up
  • 1A
  • Kwan Leanne Hei Yi
  • 1F
  • Chan Chun Ning Cayden
   
2nd Runner-up
  • 5G
  • Kwok Caton Fung Yue
  • 5I
  • Zhou Xianyi
   
第七十三屆香港學校朗誦節
女子粵語詩詞獨誦
冠軍
  • 一丁
  • 潘浠淳
  • 一丁
  • 鄧奕欣
   
亞軍
  • 四庚
  • 莊爾雅
  • 四庚
  • 梁樂浠
   
季軍
  • 三丁
  • 李綽怡
  • 二己
  • 李詠彤
  • 一乙
  • 林心悅
 
男子粵語詩詞獨誦
冠軍
  • 五甲
  • 馬逸行
  • 四己
  • 姚震熹
  • 四辛
  • 官有謙
  • 一甲
  • 徐達之
季軍
  • 二庚
  • 黃鉅霖
女子普通話詩詞獨誦
冠軍
  • 四丙
  • 聞詩欣
  • 三丁
  • 奚世霖
  • 三己
  • 李愷翹
  • 一丙
  • 林梓淇
亞軍
  • 三丁
  • 李綽怡
  • 二甲
  • 朱欣晴
  • 二甲
  • 馬端行
  • 二戊
  • 梁雅鏇
  • 一甲
  • 田樂童
     
季軍
  • 四庚
  • 莊爾雅
  • 二戊
  • 黃靖喬
  • 一甲
  • 王靖雅
  • 一丙
  • 莊晞瑜
  • 一丁
  • 林詠榆
  • 一戊
  • 黎貝貝
  • 一戊
  • 尤敏瑜
  • 一己
  • 鍾宛汐
男子普通話詩詞獨誦
亞軍
  • 四甲
  • 王靖航
  • 一丙
  • 王旭匡
   
季軍
  • 四辛
  • 陳子灝
女子粵語散文獨誦
冠軍
  • 二乙
  • 曹嘉瑜
  • 一丁
  • 潘浠淳
   
亞軍
  • 四丙
  • 楊卓兒
  • 三丁
  • 張善渝
  • 一丁
  • 鄧奕欣
 
季軍
  • 五壬
  • 吳晅翹
  • 二戊
  • 葉昭彤
  • 二己
  • 胡曉彤
 
男子粵語散文獨誦
季軍
  • 一甲
  • 徐達之
  • 一丁
  • 伍恩孝
   
女子普通話散文獨誦
冠軍
  • 五甲
  • 古冰心
  • 三己
  • 李愷翹
  • 三己
  • 瞿昊淼
  • 二丙
  • 伍楚媛
  • 一丙
  • 馮若渝
     
亞軍
  • 三己
  • 袁彩盈
  • 二戊
  • 梁雅鏇
  • 二己
  • 叶詩蕾
  • 一甲
  • 田樂童
  • 一丁
  • 鄧奕欣
  • 一戊
  • 尤敏瑜
   
季軍
  • 四丁
  • 潘 婧
  • 三丙
  • 梁智媛
  • 二乙
  • 曹嘉瑜
  • 二戊
  • 李燮柔
男子普通話散文獨誦
亞軍
  • 二己
  • 王嘉禧
二人朗誦
亞軍
  • 五甲
  • 黃紹緯
  • 五乙
  • 梁芮瑜