Skip to main content
Start main content

Congratulations

Back

4. Awards (Language & Culture) as at 7 July

07 Jul 2021

RTHK The Speaker 2021
Grand Finalist
  • 4G
  • Li Jodie Lok-Ching
Semi Finalist
  • 4H
  • Ho Yan Ching Isabelle
Hong Kong Budding Poets Award 2020-2021
The Poet of the School Award
  • 1C
  • Mok Si Kei
The Outstanding Student Poet Awards
Gold Prize
  • 1C
  • Mok Si Kei
Honourable Mention
  • 2G
  • Kwok Valerie Tin Wing
Hong Kong Schools Mooting and Mock Trial Competition
Overall
Champion - St. Paul's Co-educational College
  • 5G
  • Pang Chun Hei Anders
  • 5I
  • Chow Kei Yin Audrey
  • 4G
  • Lo Chun Him Isaac
  • 4I
  • Wong Ching Ching
Finals
Honourary Mention for Outstanding Advocacy
  • 4I
  • Wong Ching Ching
Preliminaries II
Benchers' List of Honourary Mentions for Outstanding Advocacy
  • 4I
  • Wong Ching Ching
Hong Kong Secondary Schools Debating Competition
Term 1 Hong Kong Island Middle Enhanced Format
Champion - St. Paul's Co-educational College
  • 3A
  • Cheung Ho Yan
  • 3F
  • Tam Hong Ching
  • 2C
  • Wong Hon Lok
  • 2F
  • Cheng Shing Wai Joselyn
1st Runner-up - St. Paul's Co-educational College
  • 3A
  • Wong Christina Man Yan
  • 3C
  • Yiu Jayden
  • 2C
  • Li Cheuk Yan
 
Term 2 Hong Kong Island Middle Enhanced Format
Champion - St. Paul's Co-educational College
  • 3A
  • Wong Christina Man Yan
  • 2C
  • Li Cheuk Yan
  • 1E
  • Chan Wing Ming Myra
 
1st Runner-up - St. Paul's Co-educational College
  • 3F
  • Tam Hong Ching
  • 2C
  • Wong Hon Lok
  • 2F
  • Cheng Shing Wai Joselyn
 
Sing Tao Inter-School Debating Competition
Finals
Champion - St. Paul's Co-educational College
  • 5I
  • Kwok Yin Hei
  • 5I
  • Chow Kei Yin Audrey
  • 4G
  • Lo Chun Him Isaac
 
Grand Final Best Speaker
  • 5I
  • Chow Kei Yin Audrey
Semifinals
Best Speaker
  • 5I
  • Chow Kei Yin Audrey
Quarterfinals
Best Speaker
  • 5I
  • Chow Kei Yin Audrey
Best Interrogative Debater
  • 5I
  • Chow Kei Yin Audrey
3rd Preliminary
Best Speaker
  • 5I
  • Kwok Yin Hei
Best Interrogative Debater
  • 5I
  • Chow Kei Yin Audrey
2nd Preliminary
Best Speaker
  • 5I
  • Chow Kei Yin Audrey
Best Interrogative Debater
  • 4G
  • Lo Chun Him Isaac
1st Preliminary
Best Speaker
  • 5I
  • Kwok Yin Hei
Best Interrogative Debater
  • 3D
  • Chong Cheuk Hei
1st Australasia Interschool Debating Championship
8th Best Speaker
  • 3D
  • Chong Cheuk Hei
Semi Finalist
  • 4G
  • Law Ka Yu
3rd Inter-School Mock Trial Challenge
Team
Finalist
  • 5G
  • Pang Chun Hei Anders
  • 4G
  • Lo Chun Him Isaac
  • 4H
  • Ho Yan Ching Isabelle
  • 2C
  • Li Cheuk Yan
Individual
Best Advocate
  • 4G
  • Chau Ka Yu
Junior Schools Debating Competition 2021
Team
2nd Runner-up - St. Paul's Co-educational College
  • 3A
  • Cheung Wai Yin Kristie
  • 3D
  • Chong Cheuk Hei
  • 3E
  • Chan Chung Yu
  • 3F
  • Tam Hong Ching
Individual
Top 10 speaker
  • 3A
  • Cheung Wai Yin Kristie
  • 3F
  • Tam Hong Ching
   
Hong Kong Inter-School Debating Championships 2021
Team
Novice Grand Finalist
  • 1E
  • Chan Wing Ming Myra
  • 1F
  • Ng Lok Yan Andrea
   
Individual
Novice Top 10 speaker
  • 1E
  • Chan Wing Ming Myra
  • 1F
  • Ng Lok Yan Andrea
   
SOW Creative Writing Competition
Senior Secondary Division
Outstanding Award
  • 4H
  • Ho Yan Ching Isabelle
Commendable Award
  • 4G
  • Baum Ianna Nora
Junior Secondary Division
Commendable Award
  • 3A
  • Cheung Wai Yin Kristie
  • 1A
  • Ma Tuen Hang Luann
   
Hong Kong Young Writers Awards
Poetry (Group 4)
Mandarin Matrix Award
  • 5I
  • Chow Kei Yin Audrey
The "21st Century Cup" National English Speaking Competition (Hong Kong Region)
Senior Secondary Category
Champion
  • 4H
  • Ho Yan Ching Isabelle
Junior Secondary Category
  • 3A
  • Wong Christina Man Yan
American Culture Writing Contest 2019-2020
Junior Division
Honourable Mention
  • 2G
  • Kwok Valerie Tin Wing
Gifted Creative Essay Composition Competition (My Pandemic Summer)
Star of Excellence
  • 4G
  • Chuang Hui Hua Vera
Gold Award
  • 2G
  • Kwok Valerie Tin Wing
32nd Annual Book Report Competition for Secondary School Students
English Senior Section
Merit
  • 5A
  • Cheung Ching Huen
English Junior Section
Champion
  • 3B
  • Pang Wing Sang Christine
The Lord Palmerston Award Essay Competition
Champion
  • 5A
  • Lau Ka Yan
香港學界模擬辯護及模擬法庭比賽
總決賽
冠軍 - 聖保羅男女中學
  • 四乙
  • 鄧湘潁
  • 四丙
  • 黃柏軒
  • 四壬
  • 林紀樂
  • 四壬
  • 黃欣淇
亞軍 - 聖保羅男女中學
  • 五乙
  • 黃焯康
  • 五己
  • 李思睿
  • 四甲
  • 江志睿
  • 三戊
  • 麥鎮麟
傑出訟辯榮譽
  • 五乙
  • 黃焯康
  • 四甲
  • 江志睿
   
準決賽
傑出訟辯榮譽
  • 四甲
  • 江志睿
第一回合初賽
傑出訟辯榮譽
  • 四甲
  • 江志睿
  • 四丙
  • 黃柏軒
  • 四壬
  • 林紀樂
 
第二回合初賽
傑出訟辯榮譽
  • 四甲
  • 江志睿
  • 四乙
  • 鄧湘潁
  • 四丙
  • 黃柏軒
  • 四壬
  • 林紀樂
  • 四壬
  • 黃欣淇
     
《向老師致敬2020》學生比賽 -「中文徵文比賽」
初中組
優異獎
  • 二己
  • 麥穎桐
「文協盃」徵文比賽 2020
初中組
優異獎
  • 二己
  • 黃允祈
第十七屆全港中學「兩文三語」菁英大比拼
高級組
冠軍
  • 五辛
  • 許晴沂
季軍
  • 五乙
  • 黃焯康
中文優異文章
  • 五乙
  • 黃焯康
英文優異文章
  • 五乙
  • 張皓甯
初級組
冠軍
  • 三甲
  • 張惠然
亞軍
  • 三甲
  • 黃靖琳
中文優異文章
  • 三甲
  • 張惠然
英文優異文章
  • 三甲
  • 張惠然
  • 三戊
  • 韋美樺
   
中國語文菁英計劃 2020-2021
菁英金獎
  • 三乙
  • 李卓秦
  • 三丁
  • 歐陽張維
   
菁英銀獎
  • 三丁
  • 林雨齊
才藝表演比賽
冠軍
  • 三甲
  • 張玥寧
  • 三乙
  • 李卓秦
  • 三乙
  • 潘 婧
 
季軍
  • 三丁
  • 歐陽張維
  • 三丁
  • 鄭若榕
  • 三丁
  • 莊卓熙
 
中華文化問答比賽
亞軍
  • 三乙
  • 李卓秦
即席演講比賽
優異獎
  • 三丁
  • 歐陽張維
全國青少年語文知識大賽 2020-2021
初中組
一等獎
  • 一乙
  • 招慧然
二等獎
  • 一乙
  • 李樂謙
太平盃學生徵文比賽
初中組
亞軍
  • 二己
  • 黃允祈
中國太平特別獎
  • 二己
  • 黃允祈
第二十七屆聖經朗誦節
學校組中一至中三獨誦 - 廣東話第一組
亞軍
  • 三戊
  • 楊卓兒
學校組中一至中三獨誦 - 廣東話第二組
亞軍
  • 一甲
  • 鄭伊婷
全港青年中國古典詩詞朗誦比賽 2020-2021
普通話初中組
亞軍
  • 三戊
  • 莊爾雅
第二十三屆全港中小學普通話演講比賽
高中組
全港總決賽冠軍
  • 四甲
  • 古冰心
港島區冠軍
  • 五甲
  • 張靖暄
港島區亞軍
  • 四甲
  • 馬逸行
  • 四甲
  • 古冰心
   
初中組
最傑出參與學校
  •  
  • 聖保羅男女中學
港島區亞軍
  • 三乙
  • 潘 婧
港島區優異星獎
  • 二乙
  • 方 芳
  • 一庚
  • 黃鉅霖
   
全國青少年語文知識大賽 2020-2021
現場作文初賽 (香港賽區) - 初中組
三等獎
  • 一庚
  • 曹志浩
第三十二屆中學生閱讀報告比賽
名篇閱讀組 (高級組)
亞軍
  • 五壬
  • 鄧杰恆
季軍
  • 五壬
  • 鄺思晴
香港青年協會「校園作家大招募」
校園作家選拔賽
優異獎
  • 四戊
  • 張樂晴
嶺南大學全港翻譯大賽 2021
優異獎
  • 四丙
  • 蔡映熙